30

nedjelja

ožujak

2008

Tokyo Anime Fair 2008



Tokyo je ovog vikenda zahvatila animemanija ! Ovogodisnji sedmi po redu Medjunarodni sajam animacije (TAF - Tokyo International Anime Fair 2008) odrzavao se od 27. do 30. ozujka na izlozbenom prostoru Tokyo Big Sight u Tokijskom zaljevu. Sajam je medju najvecima te vrste na svijetu: prosle godine okupio je vise od 100.000 posjetitelja, a organizatori se nadaju da ce rekord ove godine biti premasen.

Zadnja dva dana bila su otvorena za siru publiku, u kojoj sam se na svoje veliko zadovoljstvo uspjela naci i ja - ne toliko zbog ulaznica, vec stoga sto su guzve na sajmu bile monstruoznih razmjera !

Iako se, dakle, trebalo probijati kroz mase da bi se snimila vecina ovih fotografija, snimanje je na srecu gotovo svugdje bilo dopusteno. Stovise, brojni kostimirani likovi iz crtica bili su vise nego spremni pozirati s obozavateljima, kojih je bilo iz Japana i iz inozemstva.

Na sajmu je sudjelovalo vise od 200 japanskih i stranih tvrtki koje se posredno ili neposredno bave animacijom, ukljucujuci produkcijske kuce, televizijske i filmske agencije, proizvodjace igracaka, video-igara i softvera, te izdavacke tvrtke. Posjetitelji su bili u prilici obici njihove standove i upoznati se s najnovijim proizvodima, koji su naravno svi bili u znaku animea.





Atmosfera sa sajma


Sajam je imao visok multimedijski faktor, a kolicina vizualne informacije koja je na posjetitelje prstala doslovce sa svih strana, na trenutke je prelazila mogucnosti svjesne percepcije.

Ali kakav je to astrodrom maste bio ! Kao u crticu, sve je bilo sareno i bajno, i sve se cinilo mogucim.

Na brojnim malim i velikim ekranima neprestano se vrtio najnoviji reklamni anime, pracen glasnom glazbom i zvucnim efektima. Sa svih strana paznju su privlacile mastovito odjevene hostese, sakom i kapom dijeleci sarene promidzbene materijale, poput letaka, knjizica, postera, razglednica, DVD-a...

Na 'Anime bazaru' moguce je bilo kupiti pregrst suvenira s motivima iz animiranih filmova, kao i drugih zgodnih sitnica na temu animea.

Na vise manjih pozornica periodicno su priredjivani talk show-nastupi izvodjaca iz svijeta animea. Neki glumci koji posudjuju svoj glas omiljenim likovima iz crtica, u Japanu imaju status zvijezde i tako su i docekani.

Druge, pak, tvrtke postavile su kino-dvorane u malom, u kojima su prikazivana najnovija tehnoloska dostignuca na podrucju animacije (npr. visokokvalitetna 3D-stereoskopija, koja cini kao da likovi 'iskacu' s ekrana i krecu se u svim smjerovima). Posjetitelja ni ovdje nije nedostajalo.

TAF ce i ove godine tradicionalno dodijeliti prestiznu nagradu Tokyo Anime Award, namijenjenu najvecem domacem ili stranom talentu u svijetu animacije. Sto nije beznacajno, buduci da je Tokijski sajam animacije pod visokim pokroviteljstvom japanskih vladinih organizacija.

Na kraju dana, i meni i Maloj bilo je tesko odluciti se na povratak kuci. Steta sto je crtic gotov...





D.A.N.D.Y. robot, novi avanturisticki anime korejske tvrke Redrover u 3D stereoskopskom izdanju, trebao bi se pojaviti na trzistu ove jeseni u 120 zemalja svijeta. Prica je to o invaziji tehnoloski superiornih robota na Mjesec; ciljna publika su 6- do 15-godisnjaci.




'Soul Eater' najnoviji je akcijski anime koji se u Japanu treba pojaviti od travnja ove godine. Temelji se na istoimenom manga izdanju ciji je autor Atsuhi Okubo. Autor animea je japanski anime studio Bones, koji je najpoznatiji po ostvarenju 'Fullmetal Alchemist'.




I 'Golgo 13' zapoceo je kao manga prije 40-ak godina, a u travnju bi se trebao pojaviti po prvi put kao TV-anime. Glavni lik je Duke Togo, hladnokrvni snajperist-placenik, poznat po tome sto ne trosi rijeci uzalud (u manga izdanju njegove su replike svedene uglavnom na "..."). Izbjegava rukovati se cak i sa strankama za koje radi: 'Nemam toliko povjerenja da bih ikome pruzio svoju bolju ruku'.




Ovi roboti secu okolo, rukuju se s posjetiteljima, poziraju po zelji... Momak s lijeve strane djelovao je pomalo zastrasujuce, s obzirom da je mjerio oko 2 metra. Nisam mu isla preblizu...




Astro Boy, jedan od najpoznatijih likova iz crtackog pera legendarnog Osamu Tezukea (zvanog 'bog mange'), pozdravlja posjetitelje pred Tezukinim standom.




Na Tezukinom standu, posjetitelji su bili u prilici bojati predloske po zelji. Ove djevojke su se posvetile detaljnom bojanju Tezukinih likova, koje su naravno smjele ponijeti kuci za uspomenu.




Na ovom standu smjelo se sastavljati i rastavljati simpaticne lutkice po zelji... sto Maloj nije trebalo dvaput reci !




Ime Hayao Miyazaki nerazdvojno je vezano uz Studio Ghibli, cija su anime ostvarenja medju najpopularnijima na svijetu. Na slici je originalna skica iz filma 'Princeza Mononoke' (1997).




Nestasni Shin-chan zabavljao je publiku svojim stosevima. Evo ga kako domahuje i nama !


Na mjestima gdje se stotinjak i vise muskaraca naguravalo s kamerama, mogla sam biti gotovo sigurna da cu, probijem li se kroz guzvu, ugledati prizore poput ovih:









Na posebnoj izlozbi pod nazivom 'Creator's World' predstavljeni su mladi japanski autori s posebnim talentom i dostignucima u svijetu animacije. Ove godine predstavljeno je 8 autora. Svaki je dobio svoj stand, na kojem je imao mogucnost izloziti svoje radove, od kojih su neki bili i na prodaju.
Ovdje se stvaraju novi poslovni kontakti, sklapaju moguci unosni ugovori, ili jednostavno caska sa svakime tko naidje.

Pogledala sam reklamne uratke doticnih autora. Djeluju apartno, vrlo individualisticki, daleko od mainstreama koji osvaja velike i male ekrane.




Animatorica Ikue Sugidono (rodj. 1984. g. u Hirosimi) na svom standu. U reklamnom letku se predstavila kao osoba koja ima 'triput vise vitalnosti nego sto to odaje moj izgled'.




Ni Hiroko Ichinose (rodj. 1985. g. u Yamanashiju) ne gubi vrijeme. Kad sam dosetala do njenog standa, upravo je ukrasavala pano svojim originalnim ilustracijama. Na panou gotovo da vise nije bilo bijelih mjesta. Prekinula je posao tek kad su se pojavili posjetitelji s pitanjem.
Ichinose se specijalizirala u crtezima olovkom, a omiljeni motiv su joj ptice.



























<< Arhiva >>